Rozmowy z kobietami - archiwum

Jednym z motywów dominującym w podróżach muzycznych Dźwięków Świata jest muzyka tworzona przez kobiety. W ciągu 6 lat audycji spotkałam się z wieloma niezwykłymi muzyczkami i artystkami, dla których bycie kobietą często wywierało znaczący wpływ na ich ścieżkę rozwoju muzycznego i artystycznego. Zbieram te rozmowy w całość, będzie ona na bieżąco aktualizowana.


Dźwięki Świata - Kobiety: audycja premierowa, kobiecy taarab w Zanzibarze

Siti binti Saab nazywana jest matką taarabu. O kobiecej "rewolucji" w zanzibarskim taarabie i kobiecie, która stała się jej ikoną rozmawaliśmy z Adrianem Podgórnym, który przez lata był dyrektorem Dhow Countries Music Academy (DCMA) na Zanzibarze.

Rozmowa z Ofeliami: Agnieszka Bresler, Anna Skubik i aktorkami spektaklu "Ofelie".

Matki, żony, córki, sąsiadki, studentki, pracowniczki, młodsze, starsze – każda inna, każda z własną historią – by zabrać Was w podróż poprzez kobiecą siłę w wielu odsłonach."
Te słowa stały się motywem przewodnim dla dzisiejszej audycji Dźwięki Świata. W pierwszej godzinie przede wszystkim muzycznie - nowy album Emilie Zoé, zapowiedź kolejnego albumu Ester Poly (oba wydane przez Hummus Records), hiszpański dziewczęcy skład MOURN i inne zbuntowane kobiety z wytwórni Bohemian Strawberry Records.
W drugiej godzinie rozmowa z twórczyniami z Kolektyw Kobietostan - reżyserką Agnieszką Bresler, choreografką Anną Skubik i aktorkami spektaklu "Ofelie".


Rozmowa z Błaźnicami: Anna Zubrzycki, Monika Klonowska, Ewa Molenda - Pilecka, Kasia Kapela


Kobiety z gitarą (27.03.2021)

Debata o byciu kobietą na scenie muzycznej z udziałem Dany Vynnytskiej, Julii Szostek i DORRR (7.03.2021)


Chór Czarownic (1.03.2021)
Rozmowa z dziewczynami z Chóru Czarownic o idei i misji projektu, o buncie wobec stereotypowego przemocowego widzenia kobiet oraz o różnorodności etykiet przypinanych muzyce tworzonej przez Chór Czarownic.
Gościniami niedzielnej audycji Dźwięki Świata w Radio Wrocław Kultura były Ewa Łowżył - chór oraz idea i koordynacja całości, Ida Łowżył - śpiewa i gra na instrumentach (harfa stalowa - hand made instrument), Ewa Dymek - chór, Patrycja Kozyra - chór.Kobiety afrofuturyzmu (13.12.2020)
Afrofuturystyczna muzyka tworzona przez kobiety: free jazz, dub, ska, Detroit techno, funk, hip hop. Rozmowa z Jackiem Żebrowskim o numerze 7-8 "Papier w dole" "Afrofuturyzm"Muzyczna Żonglerka: Hania Piosik DID, AveCaesar, SIORY (30.11.2020)


Kobiety w służbie ruchu oporu - Międzynarodowy Dzień Solidarności z Narodem Palestyńskim (29.11.2021)
Kobiety w służbie ruchu oporu, kobiety łamiące mury milczenia, wyciągające tematy niewygodne. 


Cykl "Tylko kobiety"
Dopóki sytuacja kobiet w Polsce nie ulegnie poprawie i nie będą respektowane ich podstawowe prawa, muzyka w Dźwiękach Świata będzie tylko kobieca. 100% kobiecej energii i siły. Odważne, subtelne, głośne i eksperymentujące.

Tylko kobiety cz. 1 (8.11.2020)Tylko kobiety cz. 2 (15.11.2020)


Muzyczna Żonglerka (9.11.2020) : rozmowy z 
- Maciejem Wirmańskim i Tomaszem Pizio o wytwórni Szara Reneta, w której ukazała się field recordingowa płyta "Piekło kobiet", zapis protestów przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego.
- rozmowa z dziewczęcą grup Kosy, która przygotowuje debiutancką płytę
- rozmowa z Mają Luksemberg z Di Libe brent wi a nase Szmate - queerowa kapela podwórkowa - duet łączący jidisz, kabaret, podwórkową muzykę plus protest songi.
 


Jessica Martin Maresco vs Mariam Walentiin (4.10.2020)


Kobiety przeciwko przemocy (19.07.2020)
Rząd zapowiedział wypowiedzenie Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej. W niezgodzie na przemoc wracam do tematu piosenek zaangażowanych, również tych opowiadających o osobistym doświadczeniu bycia ofiarą przemocy seksualnej.
Na playliście m.in. Ann O'aro, Lingua Ignota, Naomi Wachira


Eksperymentatorki, performerki, klowni (07.06.2020)


Dzień Kobiet 2020 (08.03.2020)Dziewczęca reprezentacja Dur et Doux i Areni Agbabian (28.04.2019)Wywiad z Aną Avramov (luty 2019)Rosa Vertov (18.02.2019)Wywiad z Niną Dragičević (luty 2019) - pisarką, kompozytorką, aktywistką. Autorką książek: "Muzyka pomiędzy nimi: Muzyka w konstrukcji lesbijskich przestrzeni", "Sławni nieznani: lesbijskie i / lub kobiece artystki dźwiękowe w budowaniu społeczeństwa", "Kto ma inne zmartwienia". Związana z festiwalem "City of woman" i Musica Femina.

"Miasto Kobiet prezentuje i promuje lokalnych i międzynarodowych artystów, teoretyków, pracowników kultury.
Miasto kobiet eksponuje społeczną rzeczywistość, w której powstaje sztuka iw której żyją / pracują artyści.
Miasto Kobiet zwraca uwagę na dyskryminację w sztuce i kulturze.
Miasto Kobiet ma na celu poprawę warunków życia kobiet w kulturze i sztuce.
Miasto Kobiet pielęgnuje podejście transdyscyplinarne i przekrojowe.
Miasto Kobiet nie akceptuje stereotypów, dyscyplinowania sztuki czy oddzielenia praktyki od teorii.
Miasto Kobiet zachęca do społecznej refleksji, świadomości, solidarności i akceptacji różnorodności."Zapowiedź MENT Ljubljana 2019 - kobieca scena bałkańskaShe-la (14.05.2018)
Rozmowa z Patrycją Obarą, Renatą Raczyło i Wiktorią Ulatowską z projektu She-la przed premierą albumu Stories.


Hiszpania - spotkanie z Oihaną Marco (18.02. 2018)
Przypadek czy los chciał, aby pierwszą osobą, która wprowadziła mnie w kulturalny świat Hiszpanii była poznana w Maladze Oihana Marco - artystka, która w swojej twórczości łączy wykształcenie psychologiczne i antropologiczne z pasją do fotografii i zainteresowanie islamem oraz tematyką kobiecą. W rozmowie opowiadała o tym jak za pomocą fotografii pomaga kobietom budować pewność siebie oraz poruszyła wątek islamskiego rozumienia feminizmu...


Wywiad z Žen (12.01.2018) 
Žen to Eva Badanjak, Sara Ercegović, Ivona Ivković, trzy wyluzowane dziewczyny, krótkościęte i w koszulach flanelowych dały czadu na scenie wrocławskiego klub Black Moonu. Po gigu, w jednej z sal prób, przeprowadziłam z dziewczynami bardzo długą rozmowę.


Rozmowa z Aną Ćurčin - pocztówka z Sarajewa (2016)
Pierwsza pocztówka relacjonująca o belgradzkiej scenie alternatywnej.  Ana Ćurčin, urodzona w Bagdadzie, wyrastająca w Moskwie, która po latach wróciła do ojczyzny - Serbii. Jej pierwsza długogrająca płyta Sketches of belonging, to narracja o poszukiwaniu przynależności. Swojego miejsca. I o porzuceniu tej idei.


Dzień Kobiet 2015 (08.03.2015)

Obsługiwane przez usługę Blogger.